Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Авантури, Книги, Фикција  /  Оваа приказна

Оваа приказна

Шифра: 10256 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

„Оваа приказна“ ја раскажува животната сторија на Ултимо Пари. Читателот се сретнува со дете израснато на село во Северна Италија на почетокот од XX-иот век и потоа го следи неговиот пат на различни места и низ различни случки до 1960-тите години. Книгата се сосредоточува на дихотомијата на редот/нередот. Ултимо Пари открива дека единствениот начин да му се даде значење на животот, да му се даде рамнотежа, е да се создаде тек, совршен тек. Кога ја преживува трагедијата од битката во Капорето, Ултимо внимателно ги одбира „кривините“ на својот животен тек. Задачата што му ја дава жената што ја сака е внимателно да го открие овој тек и да го пропатува животот, за еден и единствен пат.

Романот, кој користи различни стилови, е проткајан од чувството на неизвесност и вчудовиденост. Тука се научното пристигнување на првите автомобили, страста за автомобилите и тркањето, единствениот однос меѓу таткото и синот, ужасните глетки од Големата војна, љубовната приказна што не почнува и не завршува и што е потпомогната од знаци и од патокази.

Дополнителни информации

Маса 292 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-085-0

Оригинален наслов

Alessandro Baricco, Questa storia

Страници

288

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 87

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram