Нема производи.

Нема производи.

Книги

Лебедот

Шифра: 10194 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„Романот на Бергсон е поетски и вознемирувачки, со анонимни ликови, но поголеми од животот, кои започнуваат како стереотипи и еволуираат во вистински луѓе.“

Бони Џонстон

Опис

Магичната реалност топло влијае врз оваа современа исландска сторија за деветгодишно девојче „што е уапсено поради крадење сендвичи од осум продавници“ и е испратено од својот град на село како казна поради своите дела, инаку типична исландска казна. Меланхоличното девојче патува до Флудасел, селце во кое луѓето се набљудуваат со телескопи. Семејството каде што е сместена има и ќерка, која е трудна и штотуку вратена од факултет, како и помошник што почнува своевидна врска со девојчето.

Местото не е селска идила: девојчето се исправува пред нови и болни чувства и мора да се бори со непознатото во себе и во непознатата околина. Постепено, покорувајќи се на неизбежните ограничувања и проблеми на кои наидува, открива свое парче слобода, исто како и лебедот.

Фатена помеѓу дамнешните традиции и новата технологија и доведена до возбудата што може да ја предизвика стравот, девојката емпатира со животните на оваа фарма, особено со расните коњи по кои е познат Исланд, и најпосле ѝ се случува прочистување што ѝ помага да се помири со огромната безнадежност, главно својство на исландската нација. Контрастот што се развива во романот помеѓу гротескното и убавото, комичното и драматичното, добива неочекувана и моќна завршница.

Авторот Бергсон студирал во Шпанија, така што во својата татковина е познат како преведувач на Габриел Гарсија Маркес. Влијанието јасно се забележува во оваа ретко сензуална, идилична сказна.

Дополнителни информации

Маса 156 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-63-5

Оригинален наслов

Guðbergur Bergsson, Svanurinn

Страници

144

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 23

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram