Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  9-12 години, Книги, Книги за деца  /  Дете – тоа гордо звучи (тврд повез)

Дете – тоа гордо звучи (тврд повез)

350,00 ден

 

„Останува само да се каже дека оваа идеја Конески да се осознае, да се чита и како поет за деца, е за една ГОЛЕМА ПЕТКА! А требаше ли да поминат години и години за да го спознаеме Конески и како поет за деца?! Очигледно ДА! Но најбитно е што, кога-тогаш, еве ни го! Еве им го и на децата! Децата што го носат потенцијалот на човековата иднина, онаа иднина што ја посакуваме, на која се на­деваме, но која исто така не можеме докрај да ја предвидиме или да ја насочиме, а уште помалку и да ја контролираме.“

проф. д-р Весна Мојсова Чепишевска

Опис

Изборот од поетското творештво на Блаже Конески содржан во книгава „Дете – тоа гордо звучи“ (со наслов позајмен од стих од негова песна) е направен од десетина негови поетски збирки, како и од збирката прозни записи „Дневник по многу години“. Преку неа се отвораат нови можности и видици за учениците од основните училишта видливо и читливо да се уверат во сестраната насоченост на неговиот креативен дух, а на надлежните институции да ја увидат потребата од прогласување на дел од творештвото на овој наш неповторлив книжевен и јазичен родоначалник за дел од задолжителната лектира во основните училишта.

Дополнителни информации

Маса 119 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-368-4

Оригинален наслов

/

Страници

84

Формат

14,5х20,5

Koрица

тврда

Јазик

македонски

Едиција

Лектири, книга 3

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram