Нема производи.

Нема производи.

Книги

Природата

Шифра: 32171 Категории: , , Ознаки: ,

250,00 ден

Опис

– песни во проза и прозни минијатури –

Со оваа најнова збирка проза, кратките раскази од изразито продуктивниот и сестраниот македонски писател Александар Кујунџиски, кој веќе долга низа години се појавува и како автор и на поетски и на драмски објави, не само на прозни, кои веројатно се доминантни во неговиот книжевен опус, тој уште еднаш, по којзнае кој пат, ја потврдува својата наклоност и љубов кон природата.Кон нејзините убавини, кон убавините на животот, и кон убавините на пишаниот збор – секако. И не е воопшто случајно што и оваа збирка носи токму таков наслов: „Природата“. Кратко и јасно. Во неа, опсервирана од формалната страна, се вклучени шеесетина исто такви концизни и експлицитни содржајности, кои, пак, набљудувани од вредносен аспект, достигнале евидентен и непобитен филигрански досег.

Проследувајќи ја книгава, иако од првите раскази поместени во неа може веднаш да се стекне впечаток дека таа пред сè е посветена на неговиот роден крај, на областа Малеш и на неговото родно место, гратчето Пехчево, патувајќи низ неа преку прочитот на сите следни текстови, ќе се согледа и еден инаков творечки посег и осмисленост, кои на делото му вткајуваат и овозможуваат да биде третирано во една далеку поширока и посеопфатна димензија. Иако се работи всушност за прозни минијатури, сите тие содржат видни елементи на оформености налик на орнаменти, на неврамени слики, на од камчиња направени мозаици, и – би рекле – и на мали, своевидни фрески.

Освен тоа, она кое неизоставно треба да се посочи е дека дел од расказите во оваа непреобемна збирка претставуваат вистински песни во проза – тој толку ретко присутен вид во нашата, а и во севкупната светска книжевна продукција, би ја истакнале и хумористичната нотка која прозвучува низ одделни страници, во кои авторот – како веќе одамна потврден и несогорлив хуморист и сатиричар – не успева (а и немало потреба!) да побегне и да се скрие.

Дополнителни информации

Маса 139 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-617-3

Оригинален наслов

/

Страници

114

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 60

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram