Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Раскази, Фикција  /  Систем на сетилности

Систем на сетилности

Шифра: 32282 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

 

„Мислите кои сетилностите ги обликуваат се најиндивидуалното нешто што човекот го поседува. Системот на сетилности е комплексен, но главните проводници се мислите… Тие може да бидат слични, но секако не се сосема исти. Сепак, надворешниот систем, политички, планетарен, природен… влијае врз нив, но и космичкиот, и мистичниот, и непознатиот систем имаат свој удел.“

„Ќе почнеш да го откриваш системот, за да сфатиш дека е фаличен на многу места и дека ќе мора сама да го поправаш, доколку сакаш да ја спознаеш неговата вистинска функција. Преку реконструкција. Не само системот на сетилности, сите системи се фалични.“

Опис

Овој „систем“ се протега низ повеќе од дваесет и пет години и се менува во настанокот, темите, стилот и изворниот јазик (македонски/германски) на текстовите.
Нараторот се менува, некогаш е во прво, некогаш во трето лице, а она што преовладува е меланхолично расположение, сетилности, вљубеност, чувства, доживувања, како во расказите: „La folie“, „Сеќавање на времето кога дрвјата абортираа гранки“, „Суровоста на љубовното постоење“, „Приказна што остава без здив или Сценарио за еден здив“. Друг дел од текстовите се општествено-критички со видлива доза иронија, директност и хумор, како: „Мизантропија денес!“, „Кршливата иднина на една порцеланска фигура“, „Сениште со маска“.
Сè на сè, „Систем на сетилности“ е книга што во препознатливиот стил на Елизабета Линднер Костадиновска прави моќен книжевен засек во сетилниот и менталниот систем на читателот.
Александра Димитрова

Расказите напишани на германски јазик се од подоцнежното творештво на авторката, некои се веќе објавени, како: „Мојата службена лудачка кошула“, „Службеничка блокада. Женскијанска“, а некои се објавуваат најпрвин во превод на македонски јазик, како постмодернистичкиот „Позната како Алис Шварцер“, и утопистичкиот „Црна Земја“. Преводот е на авторката, која од 2004 година е активна како книжевен преведувач од германски на македонски и досега има објавено околу 30 наслови.

 

Дополнителни информации

Маса 110 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-677-7

Оригинален наслов

/

Страници

112

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 69

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram