Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Срце во мозокот

Срце во мозокот

Шифра: 32207 Категории: , , Ознака:

250,00 ден

Опис

Срце во мозокот“ е најновата поетска книга на Ристо Лазаров, познат македонски поет, добитник на државната награда „11 октомври“ за животно дело, како и наградите „Браќа Миладиновци“ на СВП, „Ацо Шопов“ на ДПМ, „13 ноември“ на град Скопје и дру,ги. Застапуван е во релевантните антологии на поцоената македонска поезија. Книгите му се преведени на десетина странски јазици.

Книгата „Срце во мозокот“ е уште една потврда на неговиот обилен и богат творечки континуитет. Песните се распоредени во седум циклуса по седум песни, плус една (насловната) одделно. Лазаров одамна е дел од пантеонот на македонската поезија, а неговата триесет и петта збирка само го цементира тоа место.

„’Никавоста‘ на несносливата живеачка ’при секое добро утро, добар ден‘, по вечерната виртуелна средба со внуката во туѓина (преку мобилниот телефон), се трансформира во ’некаквоста‘ на сонот и трае ’до првото добро утро‘. Оваа топла човечка приказна која живот значи, е надежта сокриена во книгата-кутија ’Срце во мозокот‘ на Ристо Лазаров. За разлика од Пандорината, оваа кутија чека да биде отворена. Ви треба само ’срце во мозокот‘..“

Лидија Капушевска Дракулевска

Дополнителни информации

Маса 125 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-629-6

Оригинален наслов

/

Страници

112

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 61

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram