Нема производи.

Книги

Хенри IV

Шифра: 10414 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

 

 

„Смеата и болката совршено измешани со разумот и со лудилото.“

Пол Тејлор, Индепендент

 

Опис

Хенри IV е славна драма во три чина напишана во 1921, а премиерно поставена на сцена на 24 февруари 1922 во театарот Манцони во Милано. Претставува вистинска студија за лудилото и сложениот однос меѓу ликот и човекот, фикцијата и вистината.

Ликовите на големиот Пирандело се луѓе кои се принудени секојдневно да се справуваат со егзистенцијални проблеми. Во нив сретнуваме обични личности кои би можеле да ни бидат соседи, сопственици на мали дуќанчиња на кои судбината и семејните драми им го пореметуваат вообичаениот животен тек, потоа професори, пензионери, дадилки, шивачки итн.

Луиџи Пирандело/Luigi Pirandello, италијански прозаист и драмски авторсо ретко богат, ама и ретко еминентен опус, составен од најмалку двесте брилијантни новели, десет романи, куп луцидни есеи и дури 44 интригантни, драматуршки иновантни, беспрекорно структурирани пиеси, автор кој одамна е промовиран во книжевен мит. Историчарите на литературата, традиционално наклонети кон рангирања и споредувања од секаков вид, го прогласиле за најрелевантен италијански писател на XX-иот век. Според неговите драми и романи се снимени многу филмови.

 

Дополнителни информации

Маса 153 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-81-9

Оригинален наслов

Luigi Pirandello, Henri IV

Страници

112

Формат

14х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Скрши нога, книга 2

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram