Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Ексцентричен универзитет

Ексцентричен универзитет

Шифра: 10122 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„Романот е проткаен со ослободувачката верба во енергијата на животот и со специфичен, суптилен хумор.“

Луција Чандикова-Параличова

Опис

Ова е роман наменет за оние што се подготвени да не ги прифатат правилата на игра. Книга за книгата додека се испишува, една голема постмодернистичка брканица, во која ликовите и писателот населуваат ист свет. Во трагикомичната атмосфера на „Ексцентричен универзитет“ се судираат репресивниот тоталитарен систем на 50-тите години на XX век во Словачка и ликовите полни со благородничката руска носталгија од XIX век. Ракус со овој роман ни го претставува периодот на тоталитаризмот преку раскажувањето на многу поединци затоа што токму поединецот, надвор од секаква институција, може да биде носител на природноста и на автентичноста во раскажувањето.

Дополнителни информации

Маса 209 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-018-8

Оригинален наслов

Stanislav Rakús, Excentrická univerzita

Страници

176

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 48

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram