Нема производи.

Нема производи.

Книги

УБК одблизу

Шифра: 10407 Категории: , , Ознака:

250,00 ден

Опис

Автентична збирка на лични сведоштва и размислувања на Љубен Конески, поранешен висок припадник на Службата за безбедност во времето на СФРЈ и во периодот на самостојна Република Македонија. Оваа книга е прва од ваков формат во независна Македонија, при што претставник на тајната државна служба преку една литераризирана форма го преставува периодот од животот поминат во редовите на оваа често дискутирана и многу табуизирана професија. Во стил што се наоѓа помеѓу сеќавањето и кусиот расказ, Конески јавно проговорува за познати и не толку познати настани и личности од политичкиот и јавниот живот, фрлајќи нов зрак светлина не само на историските процеси туку и на внатрешните состојби на оваа служба.

Првпат читајте за:

– најавите за воен удар во предвечерието на независноста на Македонија;

– акцијата за сопирањето на еден конвој на ЈНА и можните инциденти;

– ретки детали од истрагата за атентатот на Киро Глигоров;

– лозунгот што беше најстрого чувана службена тајна врзана за смртта на Ј. Б. Тито;

– контактите на ВМРО–ДПМНЕ со членовите на ДБК;

– акцијата за одземање на документацијата за испраќање регрути на боиштата во поранешна Југославија;

– реорганизацијата и трансформацијата на службите за безбедност;

– вистински примери од отворањето на тајните досиеја;

– (не)мешањето на УБК на приватниот помен по повод 25 години од смртта на Ченто;

– активности на странските служби преку пласман на капитал во стопанскиот живот во Македонија;

– контроверзиите околу панихидата за Методија Кусев, бугарскиот митрополит со потекло од Прилеп.

Дополнителни информации

Маса 176 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-261-8

Страници

154

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Политикон, книга 5

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram