Нема производи.

Нема производи.

Книги

La Superba

Шифра: 10188 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

 

„Да одлучеше Итало Калвино да направи еден од своите невидливи градови видлив, резултатот би можел да наликува на Фајферовата Џенова.“

Бенџамин Мозер

Опис

Оваа книга е делона еден од најважните современи европски писатели, кој решава да му напише љубовно писмо не на градот во кој е роден туку на италијанскиот град во кој живее. Џенова енаречен La Superba поради својата убавина и богата историја. Главниот херој, во кој препознаваме црти на самиот автор, ја истражува дивата страна на овој мистериозен и егзотичен град, полн со лавиринти и магија. Сè почнува со глетката на една женска нога, која го фрла раскажувачот во потрагата „по најубавата девојка во Џенова“, потрага што ќе го води низ улиците на проститутките, мигрантските засолништа, пристаништата, баровите полни морнари. Оваа книга е како џебно издание на Пеколот на Данте, напишана од автор што ужива да оди во крајности, вистински мајстор на јазикот и на раскажувањето.

La Superba е ремек-дело на Фајфер, громогласно фалено со самото објавување во 2013 година, кога ги добило наградите Либрис, најпрестижната литературна награда во Холандија, и Цум, наградата „за најубава реченица напишана на холандски јазик“.

 

 

Дополнителни информации

Маса 341 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-226-7

Оригинален наслов

Ilja Leonard Pfeijffer, La Superba

Страници

352

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 168

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram