Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Љубовно аздисано хаику

Љубовно аздисано хаику

300,00 ден

 

 

Опис

 

„Ако некој не ги поднесува жените, не љуби, не љубел, не посакува, не посакувал, или не сака да посакува, не знае или не знаел за ненадејна тахикардија во стомакот чие ехо се чувствува и на некоја од забните пломби кога токму таа за која страсно пека – повикувачки го шмека… Тогаш, нему оваа книга нема да му се допадне.

Две нешта. Без претенциозност ќе речам дека книгата е токму тоа за што зборува нејзиниот наслов – едно љубовно аздисано хаику. Но не баш едно, туку сто. Сто чкрапнати и замрзнати чувства. А чувствата, уште топли и витливи, се обликувани во чисти моменти преку техника многу слична на онаа кога стакларот низ цевка го дува стаклото од кое обликува шише. Хаику поезијата во оваа книга го почитува суштинското правило за пишување во 5-7-5 слоговен тристих. Но, евидентно е уште од корицата дека повеќето традиционални хаику правила се гордо чкртнати и прекршени за во целост да изблика набојот од страст, љубење, посакување, соблекување, облекување и повторно донедоглед соблекување. Таквото ослободување од традиционалните хаику правила е охрабрено токму од големите јапонски хаику мајстори Башо и Шики. Мацуо Башо рекол: ‘Научете ги правилата за пишување хаику, а потоа заборавете ги.’ Па уште кога на тоа Масаока Шики ќе додаде: ‘Пишувај за да си удоволиш на самиот себе’, тогаш ете ја творбата. Книгава стои таква каква што е. Сите песни во nea се со лице свртени кон– жената, љубената, посакуваната. Од почеток до крај со неа преокупација, од аналитична симплификација до апсолутна нејзина глорификација.

Втората работа е тоа дека книгата е песнарката. Пенкалото, ракописот, шарките, грешките, афектите… Сѐ е тука.“  С. Стефанов

Дополнителни информации

Маса 87 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-658-6

Оригинален наслов

/

Страници

110

Формат

12×15

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Цреша, книга 11

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram