Нема производи.

Книги

  /    /  9-12 години, Книги, Книги за деца  /  Мачката со гладно меше

Мачката со гладно меше

Шифра: 31594 Категории: , , Ознака: Преведувачи: Илустратори:

250,00 ден

 

 

Опис

Во една пуста земја мало девојче сретнува огромна мачка што постојано е гладна. Таа досега изела цела армија луѓе, неколку села, сите животни од една шума, рибите во морето и што уште не. Но дали лакомоста има крај?

Бидејќи сега се заканува дека ќе го проголта и девојчето. Но тоа ѝ дава поинаква понуда. Да патуваат заедно низ земјата, сѐ додека не најдат нешто што би ја заситило. Шетајќи наидуваат само на суша, непогоди и луѓе што немаат што да јадат освен своите соништа.

Што е тоа што се наоѓа во мешето на мачката, што ја направило толку гладна?

И дали храброто девојче ќе излезе накрај со алчноста пред која е исправен светот?

 

„Мачката со гладно меше“ е класична бајка со современа тема. Деталните илустрации на Теему Јухани додаваат нов слој на приказната. Книгата ја добила Финската награда за промоција во странство и била номинирана за Наградата на нордискиот совет за книги за деца и млади.

Дополнителни информации

Маса 130 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-514-5

Оригинален наслов

Magdalena Hai, Kurnivamahainen kissa

Страници

48

Формат

17х24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Синчец, книга 24

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram