Нема производи.

Малтерего

350,00 ден

Опис

Главниот лик, младиот и талентиран Лео, е ставен пред изборот на насилството да (не) одговори со истата мера. Неговата автотерапија е водена во вид на дневник на бесот, во кој имагинарниот одмаздник, неговото (М)алтерего, брутално ја спроведува правдата – сè до денот кога трупот од неговата приказна ќе се појави во стварноста.

Една омразена водителка ја наоѓаат мртва само еден ден по „незгодното“ ТВ-интервју со Лео – и тоа падната од голема височина на место каде што нема згради. Од каде се нашла тука? Сигурно не паднала од небо? И кој ја убил? Има ли тоа некаква врска со Лео или со Малтерего? Дали бележникот станал немоќен да ги собере (и да ги задржи) бурните пориви на Лео против оние што му згрешиле?

Роман полн насилство, сепак роман што го презира насилството. Давид Албахари така некако го опишува „Малтерего“.

Виорот од случувања прави да се поместат границите на сонот и јавето, моралот и тонењето. Вистинска лавиринт-драма!

 

Дополнителни информации

Маса 328 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-341-7

Оригинален наслов

Marko Šelić Marčelo, Malterego

Страници

320

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 235

Рецензии

 1. Sinolichka

  Ве молам испратете ми го примерокот со потпис од авторот.

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


  Потврдувам дека сум постар од 16 години.

  YouTube
  LinkedIn
  Share
  Instagram