Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Скриено писмо

Скриено писмо

200,00 ден

Опис

„Тоа (концептуално) начело е надополнето со визуелното, што создава еден поетски простор-време сценски или сценографски режиран и филмски монтиран. Тоа е особен белег на оваа поетска книга и со тоа се одликува, во овој миг, авторскиот профил на Митко Гогов, како претставник на една млада генерација полна амбиции, но не секогаш и со препознатлив и оригинален пристап. Митко Гогов покажува доблест да се впушта во иновации, и да го истражува поетскиот израз.“

акад. Катица Ќулавкова

 

„Со оваа поетска збирка, Гогов се докажува како зрел автор со изградена поетика и естетика, а песните, иако се зачнати и родени во лирското, се стремат кон филозофското и метафизичкото.

…Меѓу најсилните и најпрепознатливи гласови на македонската современа поезија.“

д-р Славица Гаџова-Свидерска

 

„Кога некому (кој обично ни е близок) му доверуваме нешто што претходно било скриено, тој чин на споделување е врвен доказ на блискост и доверба. Таа блискост ја чувствуваме читајќи ги песните на Митко Гогов.“

Владимир Мартиновски

Дополнителни информации

Маса 106 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-344-8

Оригинален наслов

/

Страници

96

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 50

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram