Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Пропаганда

Пропаганда

Шифра: 10305 Категории: , , Ознака:

200,00 ден

Опис

Четвртата по ред поетска збирка од Емил Калешковски, насловена „Пропаганда (омаж на заменките)“, е составена од три раздели со вкупно триесет и три песни, факт што упатува на длабокиот симболички и метафоричен полнеж избликнат од ова пеење (само божественото име Елохим се појавува 33 пати во книгата Битие).

Поезијата на Калешковски се движи во апсурдни семантички координати со жестока иронија и сарказам кон сè што претставува (лажен) авторитет и (сомнителна) веродостојност. Оваа поетска материја сè повеќе се разигрува и се отвора кон нови насоки. Воведува фусноти и цитати, математички формули и графикони, ликовни елементи и заграби од стихови од претходните книги. Игра возбудлива поетска криенка, воведува стапици за инертните читателски духови, симулира сопствени превиди, погрешки и сопки.

Дополнителни информации

Маса 66 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-212-0

Оригинален наслов

/

Страници

52

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Огнови, книга 38

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram