Нема производи.

Книги

  /    /  Историја и политика, Книги, Нефикција  /  Рашомон – државен непријател

Рашомон – државен непријател

Шифра: 10313 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Опис

„Трудот претставува своевидна сага за т.н. македонска политичка емиграција, преточена низ призмата на еден лик што го симболизира наративот на идеолошко-политичката кованица од еден репресивен систем. Требаше да поминат дури 37 години за да се расветли животописот документиран низ голем број полициски, судски и затворски списи, кои сведочат за еден репресивен режим. Во тој контекст се презентира и адвокатското досие на неговиот бранител, како и документи за барањето судска рехабилитација и за повторената судска постапка.

Не сум сигурен дали коавторите Џиков и Иваноски инспирацијата за трудот ја презеле од филмското ремек-дело или пак можеби се послужиле со псевдонимот на досието од оперативната обработка, Рашомон, со кој тајната полиција го обработувала Драган Богдановски (иако интуитивно чувствувам дека се работи и за двете опции). Без оглед која била инспирацијата, коавторите заслужуваат признание за нивната инвентивна метафора бидејќи таа ги синтетизира контроверзниот лик и дело на Драган Богдановски.

Полициското досие Рашомон, кое има над десет илјади страници и го полнеле половина век три тајни служби со информации, службени белешки, извештаи и оперативни материјали, претставува животопис за прогонство, терор, заткулисни дискредитации, кодошење, киднапирање и затвор на Рашомон, но воедно и сага за македонските политички мигранти заминати од Македонија по Втората светска војна во Европа, Америка и во Австралија.“

д-р Гроздан Цветковски

Дополнителни информации

Маса 459 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-200-7

Оригинален наслов

/

Страници

272

Формат

17×24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Политикон, книга 2

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram