Нема производи.

Книги

  /    /  Авантури, Книги, Фикција  /  Сината лисица

Сината лисица

Шифра: 10351 Категории: , , Ознаки: , Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„Кога барам нешто моќно и поетично, се потпирам на Сјон… Сината лисица е магичен роман.“

Бјорк

 

„Сè што мислам да кажам може да го сведам на два збора: волшебно поетски.“

Нурудин Фарах, Индипендент

Опис

Студениот пејзаж на Исланд е локацијата каде што се случува оваа магична приказна, која е делумно мистерија, делумно бајка. Во основата романот следи две сосем лабаво поврзани приказни во неколку дена во 1883 година. Балдур Скагасон е на лов и следи една неуловлива лисица. Природонаучникот Фридрик Фридриксон се бори да ѝ овозможи иднина на својата штитеничка, млада жена со Даунов синдром, која ја спасил од бродолом пред неколку години.
Човечките ликови и сината лисица не се само длабоко поврзани, туку се и еднакво фасцинантни поради сѐ што претставуваат и поради начинот на кој си влијаат едни на други.
Посебноста на „Сината лисица“ лежи во поетскиот јазик и во начинот на кој се гради приказната, сцена по сцена. Ефектот е речиси хипнотички. Ќе ја дочитате со желба да не заврши, иако најпосле суптилниот пресврт ќе ги спои линиите глатко и паметно.
Добитникот на Нордиската книжевна награда, еквивалент на Букеровата, е совршен вовед во еден книжевен талент од светска класа.

 

Дополнителни информации

Маса 125 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-002-7

Оригинален наслов

Sjón, Skugga-Baldur

Страници

112

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 41

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram