Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Тешки љубови

Тешки љубови

Шифра: 10394 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

380,00 ден

Нема на залиха

Опис

 

Книгата раскази Тешки љубови нуди 15 раскази од еден од најголемите италијански писатели на 20 век, во кои се опишани трагикомичните љубовни авантури на 15 различни ликови – фотограф, пливач, патник, разбојник, војник, скијач, читател, кратковид…

Делото го содржи најчистиот Калвино – бујна имагинација, вжарено лудило на раскажувањето, постмодернистичка игра, загадочност на уметничкиот јазик, интелигентна едноставност, прикриени хумор и иронија.

Тешки љубови е насловот под кој Итало Калвино здружил серија новели, што е иронична дефиниција бидејќи онаму каде што се зборува на тема љубов – или љубови – тешкотиите се релативни. Во најмала рака, поентата на овие приказни е проблемот во комуникацијата, постои зона на тишина во основата на меѓучовечките односи.

Во голем дел од книгата се раскажува за парови што не успеваат да се сретнат; изгледа дека во нивното „несретнување“ авторот ја олицетворува не само причината за очајот, туку и фундаменталниот елемент – макар и самата суштина – на врските: на крајот од патувањето чија цел е да стигне кај љубената, патникот сфаќа дека вистинската страсна ноќ е онаа што ја поминал во неудобното купе во втора класа додека јури кон неа. Неслучајно еден од малкуте брачни раскази открива двајца сопружници кои одат во различни смени во фабриката, тој во ноќната, таа во дневната. Можеби насловот што најмногу би можел да го дефинира она што е заедничко е Љубов и недостиг од љубов.

Поетиката на Тешки љубови се содржи токму во тој идеал од совршенство на линеарниот расказ, соединет со идеалот на „хуморот“ главно како иронија кон себеси.

 

 

Дополнителни информации

Маса 335 g
Издавач

Антолог

Година

2007

ISBN

978-9989-2662-3-2

Оригинален наслов

Italo Calvino, Gli Amori Difficili

Страници

303

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 2

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram