Нема производи.

Девет ноќи

250,00 ден

Нема на залиха

 

„Го зграпчува читателот… во стилот на Џозеф Конрад.“

Тету

Опис

Во август 1939 година американскиот дваесет и седумгодишен етнолог Бјуел Квејн се самоубива во Бразил. Ова многу паметно момче од богато семејство во тоа време вршело истражувања на племињата од Амазонија. Зад себе оставил седум писма, во кои наведува различни причини за самоубиството: некаде вели дека го измачувала тешка болест, а на друго место дека не можел да ја преболи прељубата меѓу неговата сопруга и брат му (но тој ниту бил женет ниту имал брат). Овој вистински историски случај останал табу во бразилската антропологија и наскоро бил заборавен од јавноста.

Ликот што ја раскажува приказната живее во денешно време и смета дека мора да постои и осмо писмо, па тргнува да го бара. Но потрагата го фрла во лудило. Овој роман на Бернардо Карваљо го споредуваат со делата на В. С. Најпол, Вилијам Фокнер, Џозеф Конрад и Брус Чатвин.

Дополнителни информации

Маса 170 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-244-1

Оригинален наслов

Bernardo Carvalho, Nove Noites

Страници

160

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 177

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram