Нема производи.

Нема производи.

Книги

Во туѓа земја

Шифра: 31384 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

350,00 ден

Опис

По меѓународниот успех на „Совршената дадилка“, Лејла Слимани раскажува страсна романса меѓу мароканскиот војник Амин, кој се борел на страната на Франција во Втората светска војна, и Французинката Матилда.

По завршувањето на војната, младиот пар се сели во Мекнес, Мароко. Брак, преселба, прво дете, второ дете… Илузиите наскоро се судираат со стварноста. Додека Амин ја обработува карпестата почва, Матилда се задушува од суровата клима – омразена од француските доселеници бидејќи се омажила за Мароканец и отфрлена од Мароканците бидејќи не е една од нивните. Амин, пак, иако ја сака својата сопруга, понекогаш се прашува зошто одбрал толку непокорна жена. Тие, но и сите ликови од романот, како да живеат „во туѓа земја“.

Десетте години низ кои се протегнува дејството се годините на напнатост и насилства, кои водат до независност на Мароко во 1956 година. Сите ликови во романот живеат во земјата на другите – доселеници, домородци, селани, бегалци, а особено жените, кои постојано мора да се борат за својата еманципација.

Во оваа голема фреска, прв дел од трилогија во која секој том опфаќа период од 10 години,  Слимани оживува една не многу далечна епоха и нејзините актери, со изразена хуманост, точност и префинета смисла за нарација.

Дополнителни информации

Маса 298 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-475-9

Оригинален наслов

Leïla Slimani, Le pays des autres

Страници

288

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 302

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram