Нема производи.

Книги

  /    /  Љубовни и романси, Книги, Фикција  /  Невидливи љубови (II издание)

Невидливи љубови (II издание)

Шифра: 30610 Категории: , ,

350,00 ден

Опис

Отсекогаш бил фасциниран од идејата со колку луѓе сме биле во сопствените мисли без тие воопшто да бидат свес­ни за тоа. Колку реплики сме им кажале додека во својата внатрешност сме разговарале со нив, колку нивни одговори сме слушнале, колку реакции сме примиле во тие компулзивно конструирани човечки драми. А сигурно и ние, без да знаеме, сме присуствувале на мноштво такви разговори во нечии други замислени светови. Какви непредвидливи улоги сме изиграле во замислените филмови на пријателите, на познајниците, на целосните туѓинци додека физички сме биле на некое друго место?

* * *

Книгата „Невидливите љу­бови“ на Владимир Јанковски е полна со една нова урбана бајковност, космополитска и скопска истовремено, цврсто закотвена во реалнос­та, но истовремено поетска и фантазмагорична.

Влада Урошевиќ

Романот на Јанковски постојано ја нагласува конститутивната моќ на Погледот, незаобиколното соучество на Другиот (во нашето идентитетско и естетско себе-заокружување), како и улогата, што во создавањето на сликата (односно, самата стварност) потполно несвесен за тоа, неминовно ја игра и самиот набљудувач.

Елизабета Шелева

Одличен! Од корица до корица, од реченица до реченица. (…) Јасно, чисто, ферментирано, почнато и завршено. Точката на крајот од романот метафорично е две точки за неговото наредно дело.

Оливера Ќорвезироска

 

Дополнителни информации

Маса 187 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-639-5

Оригинален наслов

/

Страници

176

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 14

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram