Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Историја и политика, Книги, Нефикција  /  Завет за Македонија

Завет за Македонија

Шифра: 10138 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Опис

Се соочуваме со автентични сведоштва од прва рака, зашто Џиков бил активен учесник во најважните настани од поновата македонска историја. Богато поткрепени со факти и со фотографии, неговите анализи, колумни и интервјуа (објавени од 2000 до 2014 година, период кога авторот бил на одговорни општествени функции како судија, државен јавен обвинител и адвокат) се возбудливи документи за едно вознемирено, брзо време што сите ние, граѓаните на Р Македонија, го доживеавме врз своите плеќи и души. Низ овој ракопис, обемен „мемоарски запис“, како што го именува авторот, среќаваме низа личности, случувања и ситуации што одиграле значајна улога во пресвртните години по осамостојувањето на државата.

проф. д-р Александар Прокопиев

 

Еден од тие храбри луѓе, несомнено, е Ставре Џиков. Кога многумина молчеа, кроткиот Ставре беше најгласен. Кога повеќето беа вткаени во масата, Ставре беше авангардата. И кога авангардата стана секојдневје, кога секој се приклучуваше кон неа, Ставре тивко се повлече. Но тој никогаш не ги напушти својата борба и долгот кон татковината, едноставно дејствуваше тивко, без да очекува почести и признанија. Остана да твори, да пркоси и да се соочува со предизвиците.

проф. д-р Никола Жежов, доц. д-р Теон Џинго

 

Мнозина денес, посебно помладите, не се свесни за тоа под кои услови, во кои околности и притисоци, со кои жртви и придонеси, овој народ воопшто опстојувал и опстоил. Џиков со оваа книга потсетува уште еднаш на сето тоа. Но тој има и една длабока порака: сета таа наша модерна историја да не се заборава. Напротив, да се проучува, да се прошируваат нејзиното знаење и познатост, да се извлекуваат поуки од нашите драми во минатото. Сосе овие драми, внатрешни и надворешни, што ги доживувавме и што сѐ уште ги доживуваме. Бидејќи тоа е сѐ уште историја во тек, недовршена историја, ние и овие генерации пред нас треба да ја довршиме таа историја.

проф. д-р Димитар Мирчев

Дополнителни информации

Маса 418 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-097-3

Оригинален наслов

/

Страници

240

Формат

17×24

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Политикон, книга 1

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram