Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Young adult, Книги, Фикција  /  Слики од детството

Слики од детството

Шифра: 10359 Категории: , , Ознака:

250,00 ден

Опис

Оваа збирка содржи 55 кратки раскази за деца – „слики“ што авторот ги посветил на своето детство „претрчано во родното Пехчево“, вселено во прегратките на областа Малеш, во источниот дел од нашата Македонија.

Преку овој зборосплетен ѓердан од вистински згоди и настани, доживеани и повторно оживеани под перото на Александар Кујунџиски, може да се согледа  едно дамнешно детство во исконска сплотеност со природата; со ливадите, горите, ридјето, планињето и со нивниот растителен и животински свет…

Да се видат колоритот и одличијата на сите годишни времиња; драгоста што ја носи раскошот и буктежот на пролетта; распеаноста и исполнетоста на летните дружби и милности; дарежливоста на жолтозлатната есен; белината на снеговите и топлината на зимските игри и радости…

Да се почувствуваат личотијата на шумските јаготки, ѕуници, малини, капини, боровинки; опојот на здравецот, синчецот, мајкината душица, медуниките, јагликите; и на косеното сено, нанижано на стогови…

Да се слушнат  ѕунот на некогашните училишни ѕвончиња и советодавниот глас на драгите учители… Секако, неизоставно – и гргорот на планинските води што го заплиснуваат и на еден своевиден начин го бранувале ова преубаво гратче, за кое во времето на детството на овој наш писател насекаде ечела песната „Ој, Пехчево – ти град Венецијо!…

Дополнителни информации

Маса 153 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-219-9

Оригинален наслов

/

Страници

106

Формат

14×21

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Нови планети, книга 15

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram