Книги

  /    /  Книги, Крими, трилери и мистерии, Фикција  /  Сфинга на гневот – III издание

Сфинга на гневот – III издание

350,00 ден

 

„Корпусот на книжевната критика за Сфинга на гневот ќе биде обемен кога ќе се издекодира во целост (ако воопшто е возможно некогаш да се доодгатне докрај проза со ваква големина).“

Храмина

 

„Овој роман претставува лек за гневот зашто човек колку и да чувствува силна лутина важно е да знае да избере и да ги толкува случените настани, а со тоа се вбројува во оние дела што остануваат во наследство за идните генерации во ранг на палимпсест!“

Лидија Размоска Тримовска

 

„А сфингата е таа која има крилја на орел, со што целата идеја станува покомплексна, а преплетувањето на времето, мотивите, идеите неограничени од простор и време… Онака како што можеби Рубин кармин на Архангел, би се вклопила во романот или можеби во интимната меморија на авторот и неговиот град.“

Мерсиха Исмајлоска

 

 

Опис

 

Кога уредникот на издавачката куќа „Веда“ дознава дека еден познат писател е пријавен како исчезнат, тргнува да ја открие вистината. Потрагата во која ризикува сè ќе го соочи со загатки во кои се испреплетени историјата, митологијата, психологијата и општествените случувања. Лазар смета дека ако ги дешифрира тајните пораки што ги открива, ќе ја оствари одамна посакуваната цел: да се добере до необјавениот ракопис на исчезнатиот писател.

 

Движејќи се меѓу границите на мистеријата и книжевниот трилер, Жарко Кујунџиски (Spectator, Америка) создава интригантен и вешто смислен роман, жанровски и стилски палимпсест, со кој пристапува во досега неистражени предели на нашата проза.

 

„Амфионијата на Жарко Кујунџиски ја раѓа приказната исткаена од повеќе приказни. Таа уметност се врежува низ страниците на овој роман како израз на т.н. урбофилија или како топло чувствување на градот (и тоа не само на Скопје, туку и на Сплит).“

Од Образложението на стручната комисија за избор на национален претставник за меѓународната книжевна награда „Балканика 2021“ 

 

 

 

Дополнителни информации

Маса 298 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-633-3

Оригинален наслов

/

Страници

304

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 43

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram