Нема производи.

Нема производи.

Книги

Гаргара (2 издание)

300,00 ден

Нема на залиха

„Ваков роман се дочекува на нозе … Јазикот му ‘спие’ во стилот, стилот му ‘спие’ во структурата, структурата му ‘спие’ во одлично изведениот роман.“

Оливера Ќорвезироска

 

„Се чита полека, му се восхитуваш, му се радуваш како мало дете … Настаните се толку динамични, толку возбудливи … а описите се како врвно сценарио од филм.“

Александар Алексов

 

„Игор Станојоски влегува суверено во шумата на македонскиот роман со неверојатен арсенал на јазичка и политичка археологија на сеќавања…“

Јордан Плевнеш

 

„Постојано виси прашањето што ќе се случи, или каде води ова, прашања што цело време ве тераат напред и назад, прашања што на крајот се многу вешто решени…“

Фросина Пармаковска

 

Опис

ВТОРО ИЗДАНИЕ НА РОМАНОТ НА ИГОР СТАНОЈОСКИ

Во 2004 година, непосредно пред Портокаловата револуција, Орест, главниот лик во романот, отвора подземно кафуле во западноукраинскиот град Лавов. Го нарекува „Гаргара“, според името на кафулето што постоело во 1963 година на истото место. Старото кафуле во 1963 година исчезнало под неразјаснети околности. Од него останала само Книгата за пофалби и поплаки, која содржи два автобиографски раскази. Орест заедно со својата пријателка тргнува во ризична потрага по авторите на расказите во Книгата за пофалби и поплаки и истовремено се обидува да го расветли мистериозното исчезнување на кафулето во 1963 година.

Дополнителни информации

Маса 209 g
Издавач

Антолог

Година

2016

ISBN

978-608-243-177-2

Оригинален наслов

/

Страници

186

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 20

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram