Нема производи.

Книги

  /    /  Биографии и автобиографии, Книги, Нефикција  /  Остров – вистинската приказна

Остров – вистинската приказна

Шифра: 31389 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Опис

„Остров“ му ја претставува на читателот документарната верзија на настаните што се вткаени во основата на познатиот филм „Остров“ (2006) на Павел Лунгин.

Книгата на познатиот православен писател и публицист Дмитриј Орехов зборува за историската заднина на филмот: животот на православниот монах што служи како прототип за главниот јунак, отецот Антониј, и руската монашка традиција, која доживува преродба во XIX век и која преживеала и во годините кога црквата била жестоко прогонувана.

Во оваа книга, во која се создава историската подлога на тие настани што се инспирација за сценариото на филмот, се раскажува за животот на монахот старец, како и за историјата на руското старештво во целина.

Филмот на Лунгин достигна исклучителна гледаност и доби многу награди на престижни филмски фестивали, но сè до денес не престануваат дискусиите околу него. За некои филмот е откровение, за некои фарса и пародија, трети пак сметаат дека тој ја покажува длабочината на православната душа…

Дополнителни информации

Маса 221 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-477-3

Оригинален наслов

Остров: подлинная история

Страници

192

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Громови, книга 20

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram