Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Пченкарнозлатна коса, сиви очи

Пченкарнозлатна коса, сиви очи

Шифра: 31388 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Опис

Во Англија во 1962 година е пронајден мртов Исланѓанец. Во возот полицијата наоѓа и мапа со исцртана свастика со црвено пенкало. Кој е тој и каде одел?

Романот, кој е своевидна биографија и мистерија, ја раскажува приказната за Гунар Кампен, основачот на исландската антисемитска националистичка партија што одржувала врски со широката мрежа сродни групи низ светот.

Уште како младо момче Гунар се интересира за луѓето и за тековните прашања во земјата и во странство. Живее со својата грижлива мајка, двете сестри и брат му, кои го опсипуваат со љубов и со грижа, а и тој самиот е внимателен брат и син. Но, во пролетта 1958 година, ја основа антисемитската политичка партија на националистите и започнува да придонесува кон брзорастечката светска организација на неонацисти.

Во текст што осцилира од поетски слики од детството до мрачни мисли, Сјон го испитува животниот тек на протагонистот. Истовремено, се поставува прашањето дали Гунар Кампен е толку едноставен како што изгледа на прв поглед.

Провокативен роман за мистериозниот исландски неонацист и глобалната опседнатост со оваа доктрина. Мајсторски напишано ремек-дело, кое долго ќе ве прогонува.

 

*Книгата е достапна со потпис од авторот. Во коментар за нарачката нагласете доколку сакате да добиете потпишан примерок.

Дополнителни информации

Маса 132 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-478-0

Оригинален наслов

Sjón, Korngult hár, grá augu

Страници

112

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 303

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram