Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Young adult, Книги, Фикција  /  Приказната за сината планета

Приказната за сината планета

Шифра: 10297 Категории: , , Ознака: Преведувачи: Илустратори:

300,00 ден

 

 

Опис

Бојан и Хана се најдобри пријатели што живеат на остров на една прекрасна сина планета каде што живеат само деца, без возрасни, секој е најдобар пријател со секој друг и секој ден е повозбудлив од вчерашниот. Нивните животи се едноставни и радосни сè додека, еден ден, вселенски брод управуван од возрасен со чуден изглед по име Веселко Ведарденовски не се сруши на плажата.

Ведарденовски им ветува на децата дека ќе им ги направи животите стопати повозбудливи во замена за само капка од нивната младост и ги попрскува со магичен летачки прашок што се активира на сонце – тој дури и ќе го прикова сонцето за небото само за децата да можат да летаат по цел ден и цела ноќ. Децата се толку понесени од своите нови игри што ќе ги изумат сите игри во кои порано уживале.

Во текот на големиот летачки натпревар на Ведарденовски, Хана и Бојан лебдат на другата страна од планетата, каде што откриваат дека цело време е темно, а децата се болникави и бледи. Тие знаат дека мораат да ги спасат бледите деца, но прво мораат да се вратат на островот и да ги убедат своите пријатели дека Веселко Ведарденовски не е таков каков што се претставува.

Оваа фантастична авантура, преубаво раскажана, се развива како навидум едноставна сказна. Приказната за сината планета ќе ги израдува и ќе ги предизвика читателите од секоја возраст.

Дополнителни информации

Маса 170 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-239-7

Оригинален наслов

Andri Snær Magnason, Sagan af bláa hnettinum

Страници

104

Формат

15×21

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Нови планети, книга 16

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram