Нема производи.

Нема производи.

Книги

Рулет

Шифра: 10321 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„Рулетот просто се наметнува со својата достапна метафора. Да се надмудри замката на коцкањето не е само опсесија на коцкарите – во конкретниот случај главни протагонисти на романот – туку и на секого од нас, кој, фатен во кафезот на сопствените неврози, се надева на формулата за суверенитет над сопствениот живот. Во приказна како Рулет, на крајот, сепак, секој добива.“

Борис Периќ

Опис

Во Хрватска има 50 000 регистрирани хронични зависници од коцка. Годишно на овој порок се трошат речиси милијарда евра. Во Загреб, град што е сè по блиску до апатија, на секој чекор никнуваат нови коцкарници што даваат најпрецизна слика за осиромашеното население – таму ќе најдете многумина што ги „отпишала“ берзата, „луѓе без својства“, додека очајнички ги предаваат на судбината последните влогови и последните надежи. Еден бунтовен човек меѓу другите коцкари ќе одлучи со необична игра да ги надитри рулетот, општеството, судбината, околината. Но играта е возбудлива и многу болна.

Книгата „Рулет“ е добитник на Европската награда за литература во 2012 година.

Дополнителни информации

Маса 181 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-49-9

Оригинален наслов

Lada Žigo, Rulet

Страници

272

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 37

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram