Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Тоа можев да бидам јас
-25%

Тоа можев да бидам јас

300,00 ден

Штедиш: 100,00 ден

 

„Ѝ се чинеше дека Павел нема паралелен свет, дека оној за кој зборува е единствениот што го има. Со таквиот свет, всушост, тајните стануваат вишок, а премолчувањето себичност.“

Опис

 

Главната оска на дејствието го сочинуваат животните околности на психијатарката Лаура Херман и пациентките кои доаѓаат кај неа да ја раскажат својата приказна.

Но, тука психотерапијата не е само психотерапија, ниту хероините се наоѓаат во улогите кои се подразбираат во психијатриската ординација. Двете основни приказни ги надополнуваат исповедите на тројцата пациенти на Лаура, кои авторката суптилно ги нијансира и, вешто преплетувајќи ги нивните животни патеки, креира мозаична приказна за различните верзии на преболувањето на тешките искуства.

Приспособувањето на сопствениот живот согласно туѓите очекувања, незадоволството во врската, погрешните животни избори, соочувањето со загубата на партнерот, како и тегобноста на почнувањето од почеток се клучните точки на романот. Распонот на теми Вујчиќ го проширува и со проблематизација на психоанализата, во чија срж е вербализацијата на човековите искуства и наративизацијата на животот, а тоа заедно со мотивот на „роман во романот“ книгата ја претвора во суптилна романескна посвета на уметноста на зборот и книжевноста.

 

Дополнителни информации

Маса 242 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-625-8

Оригинален наслов

Marina Vujčić, Mogla sam to biti ja

Страници

224

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 378

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram