Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Биографија на гладот

Биографија на гладот

Шифра: 10048 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

 

„Несомнено најдоброто од Нотомб.“

Симон Марти, Маријан      

Опис

Јас сум глад.

Преку филозофската призма на гладот, Амели Нотомб ја пишува својата автогеобиографија: детството и тинејџерските години минати во Јапонија, Њујорк и во Југоисточна Азија, осознавајќи го светот. Глад за љубов, глад за убавина, глад за книги, но и глад во вистинска смисла на зборот со сите позитивни и негативни исходи.

Со чувство дека другите ја ценат поради погрешни вредности, Амели се декларира како дете алкохоличар, жртва на групно силување на дванаесет години, тинејџерка анорексичарка – борец против сопственото битие на кое потребите и недостигот му носат страдање, а литературата и пишувањето спас. Мазохист за телото, а хедонист за духот, Амели нè води низ романот преку играта на гладот за да ни го предочи апетитот за животот.

Низ провокативниот стил и црниот хумор ја запознаваме вистинската Амели Нотомб, која ни кажува дека Јапонија за неа значи убавина, Кина – затвор, Њујорк – лудило, Бангладеш – смрт, а Лаос – немаштија.

Дополнителни информации

Маса 152 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-270-0     

Оригинален наслов

Amélie Nothomb, Biographie de la faim

Страници

138

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 189

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram