Нема производи.

Книги

  /    /  Љубовни и романси, Книги, Фикција  /  Вечно сегашно време (II издание)

Вечно сегашно време (II издание)

Шифра: 32209 Категории: , ,

300,00 ден

Опис

Вечно сегашно време“ е роман анатомија-на-една-љубовна-врска раскажан со опсесивна насоченост кон многубројните емотивни нијанси и варијации што ја сочинуваат. Во романот не постои ништо што се случува надвор од врската која двајцата млади љубовници, Ангела и Виктор, опсесивно ја градат. Следејќи ја формулата на Вилијам Блејк, според кој „патот на претерувањето води во замокот на мудроста“, авторот раскажува приказна исполнета со емотивни крајности и љубовни претерувања, еден вид тотална љубовна приказна. Ова е роман за радикалната релација што ја создава младешката љубов заснована врз убедувањето дека љубовта барем еднаш мора да биде интензивна, севкупна и… фатална.

Самиот наслов го определува романот како спацијален, како приказна на која не ѝ е важно да се одвива во временски след, туку го занемарува времето, а трага по вечното, односно по сегашниот миг во просторот. Приказната се заплеткува според механизмот на играта, односно алеаторички, според „неговото височество – случајот“. (…) Иако претставува една интимна архива на локациите на градот Скопје (…) овој роман е и еден специфичен книжевен споменик за еден период од постоењето на градот…

Соња Стојменска-Елзесер

Инаку целиот роман „Вечно сегашно време“ е заснован на принципот на играта, игра која ја играат момчето и девојката запознавајќи се себеси преку својот град. Низ безбројните загатки и задачи кои си ги задаваат меѓусебно, тие се изненадуваат еден со друг, но и читателот. (…) Единственото нешто што ви е потребно кога ќе ја земете оваа книга в раце е желбата за игра.

Александра Јуруковска

 

Дополнителни информации

Маса 170 g
Издавач

Антолог

Година

2023

ISBN

978-608-243-652-4

Оригинален наслов

/

Страници

160

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 65

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram