Нема производи.

Книги

  /    /  Историски драми, Книги, Фикција  /  Животот почнува во петок

Животот почнува во петок

Шифра: 10134 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

„Животот почнува во петок“ е плод на фасцинацијата што авторката ја развила кон духот на Букурешт, таков каков што бил во почетокот на 20-от век. Во текот на 13-те дена при крајот на 1897 година, еден човек е пронајден онесвестен во полињата близу градот, на „имотот Банеаса“. Никој не знае што точно е проблемот со него и секој се сомнева во нешто друго. Да не е меѓународен измамник што секако сака да го снема? Криминалец? Болен човек? Полека околу него се собираат многу луѓе: доктор и ќерката на еден полициски комесар на 8-годишна возраст, и новинари од секаде. „Животот почнува во петок“ е книга што може да се чита како роман, фантазија за патувањето низ времето, или како историски роман, но ние како читатели ги забораваме сите овие категории и ја гледаме едноставно како жив свет, полн со литература и вистина, како написи што нешто значат во светската книжевност.

Романот „Животот почнува во петок“ ја доби Европската награда за книжевност во 2013 година.

Дополнителни информации

Маса 303 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-082-9

Оригинален наслов

Ioana Pârvulescu, Viaţa începe vineri

Страници

304

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 89

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram