Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Нефикција, Поезија  /  Нема што повеќе да се изгуби

Нема што повеќе да се изгуби

Шифра: 10240 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

300,00 ден

 

„Не видов ништо од она во што верував, но, ако пос­тои Бог, тогаш тоа е истиот Бог за мене и за палестин­скиот поет Наџван Дарвиш.“ – Раул Зурита

„Иако неговата поезија понекогаш е политичка, таа отелотворува и универзална порака, која потсетува на големиот поет мистик Руми.“ – Поетри интернешнел

„…Ваквата поезија не игра игри: јазични, критички, теоретски, не се осврнува ниту на академизмите, туку гаѓа директно во срцето, директно во суштината, доде­ка на секоја страница, во секој стих доминираат лир­скиот глас и самотестирачката моќ…“ – Натаниел Тарн

„Творештвото на палестинскиот поет Наџван Дар­виш според својот успех претставува големо случување во низата настани на интернационалната поезија.“ – Али Калдерон

„Наџван Дарвиш е веројатно најголемиот жив арап­ски поет.“ – Анас Ал-Хорани

„Поезијата на Дарвиш е толку добредојдена проме­на во арапската поезија.“ – Ворд литерачр тудеј

Опис

„Нема што повеќе да се изгуби“ е книга што извира од родното место на авторот, градот – Ерусалим, или во еден поширок контекст тоа е Палестина. Оваа книга копка и разбранува, растажува, но и ја враќа надежта во свет на почитување и разбирање. Овие стихови на поетска врата ја враќаат исконската потреба на човековата душа од разум, мир, продлабоченост и рафинираност.

Наџван Дарвиш го нарекуваат еден од најважните арапски поети на сегашноста. Преведен на повеќе од 20 јазици, меѓу кои и на англиски, во една од најважните издавачки куќи во светот. Постојан гостин е на големите поетски фестивали, ширејќи ја својата поезија и добрата мисла. Ова издание ги донесува неговите стихови од најпреведуваната збирка на два јазика, на македонски и на англиски.

Дополнителни информации

Маса 284 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-262-5

Оригинален наслов

Najwan Darwish, Nothing More to Lose

Страници

228

Формат

12×20

Koрица

мека

Јазик

македонски / англиски

Едиција

Огнови, книга 43

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram