Нема производи.

Книги

  /    /  Љубовни и романси, Книги, Фикција  /  Жолти очи дома водат

Жолти очи дома водат

Шифра: 10135 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

„Прекрасна прослава на животот со целата негова полнокрвност, сировост, нежност.“

Ивана Српкова, Илитература

 

„Четири жени, еден маж, два континента, две генерации, две култури, две диктатури – споени во прстенот на судбината… Какво романсиерско деби!“

Сабине Беркинг, Франкфуртер алгемајне цајтунг

 

„Нарацијата изобилува со егзотичен колорит, мноштво природни, културни и општествени реалности на оддалечениот континент. Овие реалности истовремено се органски споени во поединечни наративни монолози и потчинети на стожерната тема на романот: да се бара сопствениот идентитет во дијалогот на машкото и женското гледање на светот во конфронтација со различните генерации и култури.“

Од стручното жири за наградата Magnesia Litera

Опис

Има еден мост во Прага подалеку од Карловиот мост, кој ја поврзува Чехословачка, денешна Република Чешка, со Бразил; мост што го изодуваат четирите жени протагонистки на овој прекрасен роман: Марта, Лена, Луиза и Марушка – четири многу различни жени, кои животот се помачил да ги спои со големо ласо, кое оди и се враќа од Прага до Сао Пауло. Две млади и две возрасни жени, кои не ги ни замислуваат изненадувањата што ќе им ги приреди нивната средба. Од потрагата по сопствениот идентитет, искоренувањето на иселените, до љубовните и политички компликации, нивните приказни се нижат во една страсна приказна, проткаена со падот на комунизмот и еден љубовен триаголник, кој со текот на годините го формирале Луиза и Марушка со шпионот Јаромир.

Дополнителни информации

Маса 159 g
Издавач

Антолог

Година

2013

ISBN

978-608-4507-56-7

Оригинален наслов

Markéta Pilátová, Žluté oči vedou domů

Страници

144

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 25

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram