Нема производи.

Нема производи.

MEPD Tag

  /  Posts tagged "MEPD"

    Интегралната верзија на интервјуто на Жарко Кујунџиски за италијанскиот дневен весник „Кориере дела сера“   Зошто го сместивте вашиот роман во Пуља? Што вам ви значи овој регион? Кога седнав да ја пишувам книгата дојде едно врапче кај мене и ми шепна:

7 јули 2023   Ве известуваме дека во текот на вчерашниот ден се состана тричлената комисија за доделувањето на наградата за најдобар превод на македонски јазик „Драги“. Комисијата ја сочинуваат Јана Михајловска (библиотекар и претседател на Библиотекарското здружение на Македонија; претставник на

      „Мутации“ е едно интертекстуално ткаење, модерен и антропоморфен поглед на веќе постоечки текстови од европската литература. Седумте раскази и едната поема се всушност „мутации“ на веќе постоечки литературни дела. Френсис Кирпс ги враќа на сцена ликовите од  текстовите на Вирџинија

          Награда „Servais“ за 2020 година – Луксембург Наградата за литература на Европската Унија за 2020 година   19 јуни 2023   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот  СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата:   „МУТАЦИИ “ 

        Страшно е да се помисли дека крајот на една војна не значи автоматски и крај на страдањата, но романот „Се викам Марите“ нè запознава токму со ужасната поствоена реалност на 1946 година, во тогашна Источна Прусија. Во фокусот на романот

    Книга на годината за 2012 година – Литванија. Награда „Georg Dehio“ за 2018 година – Германија. Номинација за наградата „Angelus“ за 2016 година – Полска. „Една од најдобрите книги за 2019 година“, – The Times, Велика Британија.   5 јуни 2023   Издавачката куќа Антолог од Скопје

    Се чита за три часа, а се чувствува додека се живее. Гласна е и не е премолчена. „Невидлив“ е книга за деца и возрасни од писателот Елој Морено. Книгите се наоѓаат на полиците, но на оваа книгичка не ѝ треба

    Тичен е главниот протагонист во оваа оригинална книга и тој мисли дека е сосем нормално да има невидливо пријателче кое ќе биде постојано со него. А неговото име е – Другарче. 26 април 2023 Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува

  „Еден ден испливав длабоко и погледнав во дното, толку длабоко и темно, и си реков: Не се плашам, не се плашам, не се плашам.“ Нахат Ел Хачми напишала мотивирачки роман кој ја истражува комплексноста на идентитетот, припадноста и борбата за себеоткривање.

    Возбудлива приказна за важноста на жените да бидат протагонисти на сопствениот живот и за тешкиот пат кон слободата. 21 март 2023 Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram