Нема производи.

Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

АВТОР

Рајли Сејгер

Псевдоним на поранешен американски новинар, уредник и графички дизајнер. Светски популарен автор на трилери.

АВТОР

Софи Хана

Современата Агата Кристи која добила дозвола од наследниците на авторката да пишува нови романи за легендарниот Херкул Поаро.

АВТОР

Меша Селимовиќ

Безвременски автор, еден од клучните југословенски писатели. Негови најпознати дела се „Тврдина“, „Остров“ и „Дервишот и смртта“.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Современ писател роден во Киев, специјалист по староруска литература. Преку романите, тој го испитува односот меѓу минатото и сегашноста.

АВТОР

Гузел Јахина

Руска писателка и сценаристка со голем број книжевни награди. Нејзиниот роман „Зулејха ги отвора очите“ е адаптиран во мини-серија.

Блог #Антологџии

Запознавање: Интервју со Милчо Мисоски

    Милчо Мисоски на книжевната сцена настапи со поезија во почетокот на 90-тите години, со објавувањето на „Чекајќи го ангелот“. Годинава од печат излезе „Зборови од хартија“. Колкав пат мораше да изодиш за да стигнеш до „Зборови од хартија“? […]

Ели Костова, продажба – Книжарница Антолог Центар

  „Возот за Самарканд“ од Гузел Јахина: Како љубител на историја, моја препорака е овој прекрасен, но истовремено суров роман кој го прочитав во еден здив. Гладта во комбинација со бездомништвото и епидемијата ги прикажува условите и животот на 500 […]

Запознавање: Интервју со Дијана Петрова

  Раскажи ни нешто повеќе за себе, која е Дијана покрај пишувањето, со што се занимаваш, кое е твоето хоби? Работам како професорка по македонски јазик и литратура и сум заљубена во својата работа! Секогаш ми било тешко да одлучам […]

Соопштенија

Запознавање: Интервју со Благоја Стојков

      Раскажи ни нешто повеќе за себе, кој е Благоја покрај пишувањето, со што се занимаваш, кое е твоето хоби? Благодарам за поканата за интервју, навистина сум пресреќен што ќе имаме можност да поразговареме. Покрај пишувањето, имам огромна […]

ОТВОРЕН Е КОНКУРСОТ ЗА НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ПРЕВОД „ДРАГИ“ 2024

Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува:   ОТВОРЕН Е КОНКУРСОТ ЗА НАГРАДАТА ЗА НАЈДОБАР ПРЕВОД „ДРАГИ“ 2024 Наградата за најдобар превод на македонски јазик „Драги“ е воспоставена за да се направи вреднување на преведувачката продукција во Македонија, […]

Настани

Календар на настани и акции

19.03.2024
/
Бул. „Климент Охридски“ бр. 68, Скопје
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram