Нема производи.

Нема производи.

Интервјуа

  /  Интервјуа

    Интегралната верзија на интервјуто на Жарко Кујунџиски за италијанскиот дневен весник „Кориере дела сера“   Зошто го сместивте вашиот роман во Пуља? Што вам ви значи овој регион? Кога седнав да ја пишувам книгата дојде едно врапче кај мене и ми шепна:

      Која беше инспирацијата да ја напишете оваа книга? Дали подолго време ја носевте приказната во себе или идејата дојде спонтано? Д.П: Инспирацијата повеќе би рекла дека беше поттикната од револт поради отсуството на женски имиња во нашиот книжевен, културен и

        Неодамна се одржа промоцијата на вашата книга „Сонцето под земја, кралството над него“. Какво е чувството по објавувањето на првата книга и какви ви се впечатоците по убавата промоција? Е.Б: Сè помина како во сон, вистинско волшепство. А чувството

        1. Вторпат сте НАЈЧИТАТЕЛКА на годината на Антолог. Што значи тоа за вас и за вашиот однос кон оваа издавачка куќа? A.Ѓ: Како голем љубител на пишаниот збор, тоа за мене е најголемото признание кое може да се добие. Да бидеш

  1. Неодамна од печат излезе вашата најнова книга „Succubus“. Од каде се роди инспирацијата да се пишува за вешетерство? Дали беше потребно многу истражување пред да се впуштите во раскажување на приказната? К.Ш: Succubus „почна“од последната сцена без и да имам

  Интервју со авторот Јордан Коцевски   Кога и како започна да пишуваш? Што значи да се биде писател во Македонија? ЈК: Мојата учителка во второ одделение го препозна мојот талент и ме стимулираше да пишувам. Сето тоа затаи кога почнав средно, за

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram