Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Олга Токарчук

Полската нобеловка ни поставува дилеми што нѐ исфрлаат од комфорната зона.

АВТОР

Франц Кафка

Авторот што го одбележа XX век и еден од најголемите книжевни гении на сите времиња.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Рецензија од прв читател: Ивана за „Балерини“ од Мирженка Чехова

  Што велите да замислиме едно нешто, еден поим за кој мислиме дека знаеме прилично многу, или, ете, отприлика речиси сè. А си дозволуваме да мислиме дека знаеме многу, бидејќи тоа нешто не е тајна, чувана и сокриена во ватиканските […]

Рецензија од прв читател: Ирина за „Во понеделник ќе нѐ сакаат“ од Нахат Ел Хачми

  „Еден ден испливав длабоко и погледнав во дното, толку длабоко и темно, и си реков: Не се плашам, не се плашам, не се плашам.“ Нахат Ел Хачми напишала мотивирачки роман кој ја истражува комплексноста на идентитетот, припадноста и борбата […]

Рецензија од прв читател: Елена за „Девојката Смрт“ од Луцие Фаулерова

      Човек толку долго го остри ножот што ножот му се наострува нему…   Роман за вечното бесконечно лутање на битието заробено во сопствениот амбис. Романот на Луцие Фаулерова треба да се чита бавно, полека, за да се […]

Соопштенија

СООПШТЕНИЕ: АНТОЛОГ ЈА ОБЈАВИ КНИГАТА „ВО ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ НЀ САКААТ “ ОД НАХАТ ЕЛ ХАЧМИ

    Возбудлива приказна за важноста на жените да бидат протагонисти на сопствениот живот и за тешкиот пат кон слободата. 21 март 2023 Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: […]

ОБЈАВЕНИ ДВЕ ЗНАЧАЈНИ ДЕЛА ОД СОВРЕМЕНИ БРАЗИЛСКИ АВТОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

      13 март 2023 Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство соопштува: ОБЈАВЕНИ ДВЕ ЗНАЧАЈНИ ДЕЛА ОД СОВРЕМЕНИ БРАЗИЛСКИ АВТОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК! Неодамна од печат излегоа два романи од исклучително ценети и наградувани бразилски автори. Имено, […]

Настани

Календар на настани и акции

15.03.2023
/
Ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31 лок. 1
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram