Нема производи.

Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

АВТОР

Рајли Сејгер

Псевдоним на поранешен американски новинар, уредник и графички дизајнер. Светски популарен автор на трилери.

АВТОР

Софи Хана

Современата Агата Кристи која добила дозвола од наследниците на авторката да пишува нови романи за легендарниот Херкул Поаро.

АВТОР

Меша Селимовиќ

Безвременски автор, еден од клучните југословенски писатели. Негови најпознати дела се „Тврдина“, „Остров“ и „Дервишот и смртта“.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Современ писател роден во Киев, специјалист по староруска литература. Преку романите, тој го испитува односот меѓу минатото и сегашноста.

АВТОР

Гузел Јахина

Руска писателка и сценаристка со голем број книжевни награди. Нејзиниот роман „Зулејха ги отвора очите“ е адаптиран во мини-серија.

Блог #Антологџии

Запознавање: Интервју со Петар Стојановски

    Раскажи ни нешто повеќе за себе, кој е Петар покрај пишувањето, со што се занимаваш, кое е твоето хоби? Петар Стојановски е лик и карактер што сè уште го запознавам, на моменти не можам да го разберам и […]

Рецензија од прв читател: Александар за „Избрани раскази“ од Антон П. Чехов

Ако во популарната култура или во сеирџиско-забавните муабети се среќаваат прашања од типот на „Кој е појак: Чак Норис или Брус Ли?“ или „Кој е појак: Бетмен или Супермен?“ и ако посакаме да поставиме слично прашање од светот на литературата, […]

Рецензија од прв читател: Русјаков за „Небо од стихови“ од Софија Добревска

УБАВИНАТА НА ОНА ШТО СТЕ ГО ПРОПУШТИЛЕ ИЛИ ОДМИНУВАЈЌИ ГО, СТЕ ГО ЗАБОРАВИЛЕ (краток осврт кон возбудата да се чита „Небо од стихови“ на Софија Добревска)   Дали се потребни многу зборови да се опише мигот на уживање во задоволството […]

Соопштенија

СООПШТЕНИЕ: АНТОЛОГ ЈА ОБЈАВИ „КНИГА“ ОД ЖОЗЕ ЛУИШ ПЕЈШОТО

• Книга од најмладиот добитник на наградата „Сарамаго“   2 април 2024 Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата:   „КНИГА“ ОД ЖОЗЕ ЛУИШ […]

СООПШТЕНИЕ: АНТОЛОГ ЈА ОБЈАВИ „ЗАЛУДНО БЕГСТВО“ ОД СИГРУН ПАУЛСДОТИР

• Награда за литература на Европската Унија за 2021 година 26 март 2024 Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата: „ЗАЛУДНО БЕГСТВО“ ОД СИГРУН […]

Настани

Календар на настани и акции

19.03.2024
/
Бул. „Климент Охридски“ бр. 68, Скопје
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram